Další rok za námi aneb PF2012

Zdravíme v Novém roce,
další rok utekl jako voda a my bychom rádi bilancovali události v naší síti. Asi největší změnou sítě bylo výrazné navýšení konektivity na 110 Mbps. Touto změnou jsme se dostali do situace, kdy máme konektivitu do internetu velikou, ale je už problém ji dostat k uživateli. Propustnost jednotlivého vysílače je totiž omezená cca 15-20 Mbps a tak někdy nastává situace, kdy si více lidí připojených na stejný vysílač rozděluje kapacitu vysílače.
Co se týká objemu přenesených dat, tak určitě již nejsme žádní nováčci, neboť průměrně přeneseme 2,5-3 TB dat měsíčně.
Dale bylo spuštěno 7 nových vysílačů, které přispělo k pokrytí většiny Rudoltic, dále pak částečně k pokrytí Žichlínka.
Nepříjemným stavem, který nás v Lanškrouně zejména v posledním čtvrtletí postihl,a to nejen radioklub TJ Lanškroun, ale i ostatní bezdrátové sítě, bylo výrazné zvýšení úrovně rušení. Nárůst rušení byl způsoben jednak zvýšeným datovým přenosem (většina poskytovatelů zvyšuje rychlosti a datové limity) a také zvyšujícím se počtem vysílačů v éteru. To způsobuje časté změny vysílacích kmitočtů zejména u komerčních poskytovatelů, neboť se každý snaží obsadit co nejméně zarušené kmitočty. Bohužel k dispozici je pouze 11 frekvencí v pásmu 5GHz a vysílačů v Lanškrouně v tomto pásmu jsou desítky.

Ale abychom nebyli tolik pesimističtí, tak tu jsou i dobré zprávy. Výsledek starého pořekladla "Když se dva perou, třetí se směje" je konečně tu. Jen pár informací na úvod. Cílem datové sítě našeho klubu bylo vytvoření sítě s možností připojení na rychlý internet. A to levně a kvalitně, bez účelu vydělat peníze. Kdo si myslí, že jsme vznikli z důvodu zisku, nás logicky považuje za konkurenci. My se za konkurenci například největšího poskytovatele internetu v Lanškrouně firmy Omegatech nepovažujeme, ale oni nás ano. Konkurenční boj je vždy výhodný pro zákazníka a tak pokud máte známé, kteří jsou zákazníci výše jmenované firmy, můžete jim pomoci ušetřit.
Co myslíte například, že se stane, když Vaši známí půjdou podat výpověd jejich poskytovateli internetu firmě Omegatech s důvodem, že přechází jinam, kde je to levnější? Obratem dostanou od Omegatech slevu tak, aby se vyrovnal té nabídce kam chtějí známí odejít, protože je lepší zákazník který platí méně, než žadný zákazník který neplatí nic.
A že to funguje! My víme o lidech, co již takto ušetřili. To je naše rada pro Vás do nového roku.

Hodně štestí, zdraví a úspěchu v novém roce Vám přejí

Správci sítě radioklubu